Вече в продължение на месец си търсите работа. Постоянно проверявате офертите в интернет, изпращате автобиографии, ходите на интервюта и все се чудите защо не ви се получава.
Решавате да се допитате до близки и приятели къде грешите и може би именно тук ви е проблемът. Понякога техните съвети могат да се окажат доста неподходящи и дори грешни. Списание Forbes публикува списък с трите най-ужасни съвета за търсене на работа. Разберете кои са те и ги избягвайте:
Не споменавай нищо за заплата, преди да получиш оферта за работа
Точно обратното. Като избягвате този въпрос, вие изпращате сигнал на работодателя, че бихте се задоволили с каквото и предложение да ви отправи той. Затова е важно да започнете разговора за заплатата на второто интервю за работа. В противен случай е вероятно да се окаже, че трудовото възнаграждение е далеч от вашите представи и желания.
На интервюто отговаряй по стандартния „приемлив” начин
Ако се вслушате в този съвет, ще изглеждате и ще звучите като всеки друг кандидат за работа. По-важно е да се опитате да завържете разговор, в който да представите своите предимства пред останалите интервюирани.
Направи всичко, което поискат от теб
Някои работодатели злоупотребяват с кандидатите за работа и им възлагат да им свършат задачи, без да им заплащат за услугата и без да ги наемат. Проекти, презентации, бизнес планове – не трябва да започвате да работите по тях преди да уточните каква е целта.
За да избегнете неудобството, можете да кажете: “Толкова съм развълнуван, че ще мога да се включа в този проект. Разбирам, че моят опит представлява интерес за вас. Искате да се договорим за цялостна цена по задачата ми или предпочитате да ми плащате на час?”.