Измамата на Бърнард Мадоф за 50 млрд. долара е считана за най-голямата в историята, но дали няма и други личности, които могат основателно да претендират за този „приз“?
Когато става въпрос за големи обещания и загубени милиони, списъкът е доста дълъг. Повечето от измамите обаче са за далеч по-малки суми от това, което е успял да организира бившият шеф на борсата в Ню Йорк.
Ето и седем от най-прословутите схеми на Понци (вид пирамида, кръстена на Чарлс Понци), от близкото минало, представени от Mainstreet:
Чарлз Понци
Стойност на измамата: 15 млн. долара (или 154 млн. долара сегашна стойност)
От името на италианския имигрант идва и прякорът на финансовите измами с пирамидален характер. През 1920 г. той обещава на инвеститорите си 50% възвръщаемост за 45 дни. Намерението му е било да купи евтини международни купон-отговори (използват се за заплащане на международни пощенски услуги) от Европа и след това да ги размени за пощенски марки с двойно по-голяма стойност в САЩ.
В резултат на тези действия Понци извлича печалба от 15 млн. долара за девет месеца, която разпределя между инвеститорите. След разобличаването му той е осъден за пощенска измама и след освобождаването му от затвора през 1934 г. е бил депортиран в Италия.
Луис Енрике и Освалдо Виялобос
Стойност на измамата: 400 млн. долара
Прицел на двамата братя от Коста Рика са били основно американски и канадски пенсионери. Те са увещавали жертвите си да инвестират най-малко 10 хил. долара за период от края на 80-те до 2002 г., от които са твърдели, че ще постигнат 3% месечна възвръщаемост. Вместо това обаче те просто са местили пари в различни компании от типа „пощенски кутии“, каквито са повечето офшорни фирми. През 2007 г. Освалдо е бил осъден на 18 години затвор, а брат му е избягал.
Майкъл Юджийн Кели
Стойност на измамата: поне 428 млн. долара
Хотелиерът Кели е бил арестуван в края на 2006 г. за това, че е измамил хиляди възрастни граждани, използвайки техните пенсионни спестявания. Средствата са били инвестирани в сделки за временно ползване на собственост (т.нар. timeshare) в няколко хотела в Канкун. На жертвите е била обещавана висока доходност.
По данни на щатската Комисия по ценни книжа и борсови операции (SEC) Кели и още няколко мошеници са прибрали 428 млн. долара от 1999 г. до 2005 г., като повече от една трета от парите са от пенсионни сметки.
Джералд Пейн
Стойност на измамата: почти 500 млн. долара
През 90-те години на миналия век Пейн обещава на членовете на църквата Greater Ministries International да удвои стойността на техните инвестиции в ценни метали. Измамените са били около 18 хил. души. По думите му Бог го е помолил да сподели тайната за умножаване на богатството.
Лу Пърлман
Стойност на измамата: почти 500 млн. долара
Пърлман, мениджърът на известните бой банди Backstreet Boys и ‘N Sync, в продължение на две десетилетия прави милиони, карайки хората да инвестират във фиктивната авиолиния Trans Continental Airlines. След разкриването на измамната схема Пърлман е бил осъден на 25 години затвор.
Рийд Слаткин
Стойност на измамата: почти 600 млн. долара
Слаткин е бил арестуван от SEC през 2000 г. за това, че се е представял за инвестиционен съветник и е присвоил милиони от хиляди хора, много от които холивудски знаменитости. Слаткин е упражнявал тази дейност от гаража си, като изпращал по-голямата част от парите в различни църкви.
Албански държавни служители
Стойност на измамата: около 1,2 млрд. долара
След падането на комунизма в албанското правителство благодатна почва намират редица схеми на Понци. Край на престъпното правителство слагат бунтове в страната от 1997 г.