Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

вторник, май 13, 2025

Държавата е много лош инвеститор

Date:

Сподели новината.

Публичните разходи в България са неефективни и за всеки похарчен лев с цел да се стимулира икономиката, ефектът е 50 стотинки. Това каза Антон Герунов, началник на политическия кабинет на вицепремиера Румяна Бъчварова и преподавател в Стопански факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, пред Bloomberg TV.  Неговите изчисления показват, че в България фискалният мултипликатор е 0.3 –0.5.

„Този ефект се увеличава по време на криза, но не достига до 1. Най-разумно за България е публичният сектор да изпълнява своите присъщи функции – да ги изпълнява ефективно, да предоставя публичните услуги за хората и само в много краен случай да се намесва в икономиката“, смята експертът по публични финанси. Според него делът на преразпределението на брутния вътрешен продукт (БВП), който в България е около 40%, трябва да падне с 10-15 процентни пункта.

Според Герунов върху публичните инвестиции трябва да има строг контрол, да се планират рационално, да се прави оценка на очаквания ефект, въздействието и след това да се следи дали целите са изпълнени. „Публичните финанси трябва да се управляват на постоянно еволюционно учене“, смята той.

„Политическият процес не може да отреагира достатъчно бързо на променените икономически реалности. Проблемът е концептуален. Правенето на фискална политика трябва да минава през точни правила и да има конкретни измерители, които да се определят чрез една широка експертна дискусия, каза още гостът“, добавя експертът.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Борисов и Пеевски: Вяра, доверие и цигарен дим

В петък, 9 май 2025 г., лидерът на ГЕРБ...

Край на тормоза: държавата удря по събирачите на дългове – идват лицензи, тавани и глоби до 5 милиона лвеа!

Събирачите на неплатени дългове да преминат от сегашния регистрационен...

Чернобил започна с мълчание! Радонът в Бургас – също (ВИДЕО)

Чернобил започна с мълчание. И радонът в Бургас -...