“Джи Пи груп” отново е сред кандидатите в подновения търг за изграждането на спортния комплекс в бургаския квартал “Славейков” с прогнозна стойност 14 млн. лв., но този път като самостоятелен кандидат. Това става ясно след изтичането на крайния срок за подаване на офертите. Компанията, свързвана с изпълнителния директор на “Лукойл България” Валентин Златев, бе спечелила в сдружение с “АБ инвест НН” първия търг за обекта срещу почти 13 млн. лв., но поръчката бе една от спрените покрай “катарзиса” на премиера Борисов през февруари – с официалния мотив, че община Бургас няма нужните средства. Два месеца по-късно обаче търгът бе подновен, при това с 3.2 млн. лв. по-висока цена и с параметри, които подозрително съвпадат с цели елементи от проекта, спечелил първия търг. Условията в поръчката оставиха впечатлението, че община Бургас вече си е избрала точно определен проект и изпълнител, а от кметството тогава не отговориха със седмици на въпросите на “Капитал Daily”.
Само още една оферта
Сдружението “Бургас спорт 2016”, в което участват фирмите “Арете строй” и “Алфа билд инженеринг”, е единственият друг кандидат сега. Според справка в регистъра ДАКСИ управител на фирмата “Арете строй” е Пламен Трифонов, който има опит в спортни проекти. Същата фирма, но с предишното й име – “Спортни настилки”, е участвала в изграждането на спортна зала в Рудозем, реконструкцията на спортен комплекс “Чавдар” в Етрополе и др. Според Търговския регистър другата компания от сдружение “Бургас спорт 2016”, “Алфа билд инженеринг”, пък е учредена сравнително скоро – през април 2015 г. И двете дружества са регистрирани в София.
Общината първо ще разгледа техническите предложения и едва тогава ще отвори ценовите оферти.
Странни прилики
Проектът предвижда на общинския терен от 23 дка в бургаския жк “Славейков” да бъдат изградени закрит плувен басейн, паркинг, футболно игрище с трибуни, тенис корт, обслужващи сгради. Те ще се намират на територията на стария плувен комплекс със спортна зала. След като първо бе спряна, а след това повторно пусната, прогнозната й цена се вдигна от 10.8 млн. лв. на 14 млн. лв. В първия вариант се включваше и проектиране, докато сега поръчката е само за изграждане на комплекса при скъсени срокове.
Освен това при повторното пускане на поръчката изискванията по съоръженията и дизайна вече бяха посочени много по-детайлно отколкото в първоначалния й вид. Тогава “Капитал” констатира прилики между предложението на спечелилото първия търг сдружение “Бургас спорт” (“Джи Пи груп” и “АБ инвест НН”) и описанието на новата поръчка. От един от оценяващите протоколи на комисията от първата процедура се вижда, че именно само в тяхната оферта се говори за концепция на “зелен хълм”, която да допълни характера на парк “Изгрев”, и за “стоманенобетонна черупка” на плувния басейн на комплекса, които бяха сред новите изисквания за визията на комплекса.
В първия вариант на поръчката с най-голяма тежест беше техническият показател, докато във втория цената стана водещ фактор.
Първият търг бе спечелен от сдружение “Бургас спорт”, въпреки че предложената цена беше по-висока от прогнозната – 12.997 млн. лв. с ДДС, а финансовата оферта на “Щрабаг” беше по-ниска – 10.72 млн. лв. В състезанието участваше и сдружението “Спортен комплекс Бургас 2015”, в което влизаха “Главболгарстрой”, “Кристална вода”, която се контролира от Румен Гайтански–Вълка, и “Проикс”. Нито “Щрабаг”, нито “Спортен комплекс Бургас 2015” са взели участие във втория търг.