Главна дирекция за борба с организираната престъпност разследва Българската федерация по шахмат.
Причината – констатирани от Агенцията за държавна финансова инспекция нарушения.
Става дума за “безследно изчезнала”, впечатляваща сума от 202 000 евро, които е трябвало да бъдат платени за провеждането на Европейското индивидуално първенство за жени в Пловдив 2014 г. и Европейските индивидуални купи за мъже и жени в кк Албена и кк Златни пясъци същата година, като такса към Европейския шахматен съюз.
Вместо това обаче въпросните средства са били насочени към офшорна сметка в Делауеър, като посоченото юридическо лице, към което те са преведени също носи наименованието “Европейски шахматен съюз”, само че с “малката подробност”, че е базирано в САЩ, не в Швейцария, както би трябвало.
От Европейския шахматен съюз са повече от категорични, че парите така и не са стигали до тях.
Батакът става още по-голям и по друга допирателна. Спортното министерство се е оказало принудено да спре финансирането на федерацията ни и заради друго нарушение – неправомерно изразходени 381 000 лв. Те са част от общо 923 870 лв., отпуснати на федерацията от министър Георгиева, по времето на кабинета Орешарски, именно за споменатите три турнира.
Федерацията ни така и не е предоставила необходимите фактури, чрез които да констатира как са били разходени средствата, като след проверката на Министерството на спорта, Българската федерация по шахмат и председателят й Силвио Данаилов имат да връщат 381 386, 86 лева.
Това пък е повод опозицията на БШФ, в лицето на бившия й управник – Стефан Сергиев, да разполага със сериозен аргумент, в борбата за взимането на лиценза на федерацията. Сергиев е “силният човек” в Българския шахматен съюз, решил, че трябва да изкара “кирливите ризи” на Данаилов и компания на бял свят.
Шахматният съюз иска от министъра да отнеме правото на сегашната федерация да упражнява дейността си, което ще е сериозен удар по амбициите на Данаилов да стане шеф на световната федерация ФИДЕ.
Министър Красен Кралев изчаква предложение от ръководството на федерацията за, макар и разсрочено, плащане на задължението, а отнемане на лиценза за момента не стои на дневен ред. От спортното ведомство обявиха, че от 2014 г. до 31 май 2016 г. са били извършени общо 20 проверки (12 планови и 8 извънпланови) по чл. 64 от закона за спорта. Една от тях е и на БФШ.
БФШ заяви, че ще обжалва във ВАС.
Скандалът в българския шахмат обаче е наличен и трябва да бъде разрешен във възможно най-кратки срокове, ако страната ни не иска да добави огромно черно петно към иначе успешната си история в този елитен спорт.