Бургаската окръжна прокуратура е образувала досъдебно производство за длъжностно престъпление, свързано с плановете за строителство на многоетажна сграда върху спорен терен в жилищния комплекс “Лазур”.
В хода на започналото разследване трябва да стане ясно дали при отреждането на новообразуван урегулиран поземлен имот в комплекса е бил нарушен законът и кое е длъжностното лице, допуснало това да се случи. С т.нар. редукция, извършена в хода на отреждането на имота в полза на физически лица, са настъпили немаловажни вредни последици, пише в решението на прокуратурата за започване на досъдебното производство.
През август 2015 г. група жители на Бургас протестираха срещу промяна в устройствения план на парцела, който се намира в непосредствено близост до Морската градина и експозиционния център “Флората”. В момента върху терена е устроен паркинг, но на мястото му е планирано строителството на
жилищна сграда с височина 64.7 м
и застроена площ почти 2480 кв.м.
Според жители на комплекса “Лазур” височината на друг – 18-етажен, блок, който се издига наблизо, е 54 м, като при това има и много по-малка застроена площ от залегналата в плановете на бъдещия нов блок.
Парцелът с размер 1911 кв.м е купен през май 2015 г. от строителната компания БМ. Неин управител е Здравко Станчев. След покупката теренът е апортиран в друго дружество – СК, чийто управител отново е Станчев. Собственик на двете дружества е фирмата “Триа инвест”, която вече построи една 18-етажната сграда пак на входа на Морската градина в Бургас.
Компанията БМ е купила терена, който е след т.нар. топ локации в Бургас, на цена близо 587 лв. от семейство Гугучкови, на които той е върнат в резултат на реституционна процедура. При апорта в СК обаче
стойността на имота “набъбва” три пъти
и той е оценен на 1.5 млн. лв.
Съгласно действащия Общ устройствен план на Бургас комплекс “Лазур”, граничещ с приморския парк в града, попада изцяло в жилищна устройствена зона с преобладаващо застрояване с голяма височина, твърдят от общинската администрация.
Според прокуратурата обаче парцелът е върнат неправомерно като наследство на семейство Гугучкови. След като е бил продаден, теренът е окрупнен, при което са били променени и границите му. Заради промяната в съществуващия Подробен устройствен план е заведено съдебно дело, но въпреки това община Бургас е издала разрешение за реконструкция на съществуващата ВиК мрежа в района.
“Получили сме строително разрешение за реконструкция на ВиК, каза преди време за “Радио Бургас” Янко Кесаровски, съдружник във фирмата инвеститор. След тази реконструкция може да започне и строителството на сградата, която ще има достатъчно паркоместа, а в района ще бъдат изградени зелени площи и алеи.”
Жителите на района са
твърдо решени да не допуснат строителството
но делото, което са завели в Административния съд в града заради променения Подробен устройствен план на терена, така и не може да започне. Причината за това е, че според съда за разпит като заинтересувани страни трябва да бъдат призовани около 200 души.