Българската икономика е в много тревожно състояние, въпреки бодрите думи и отчети на министрите. В момента тя не може да произвежда достатъчно добавена стойност, която да покрива нуждите дори и на държавата като България. Сметките са пределно прости. Финансите на държавата се крепят на няколко стълба, които обаче нямат нищо общо с произведеното от родната икономика. Образно погледно българската финансова система е на “изкуствено дишане”. В системата се наливат пари от външни източници, благодарение, на което тя успява да съществува. В противен случай, просто ще рухне. Разчита се на кредити, пари от ЕС и емигрантските преводи. През тази година държавата ще вземе 4 милиарда лева заем от чужди финансови институции. Очакват се и около 3-4 милиарда лева от фондовете на ЕС. Около 2 милиарда евро са приходите от т.нар. емигрантски пари. Това са пари, които те изпращат на своите близки у нас, но и които са много важни за финансовата система. Сумата от 2 милиарда евро е официална за банковите операции, но реално е по-висока, може би още с 1 милиард евро или общо 6 милиарда лева. Като се добавят парите от заемите и ЕС общата сума, която се налива в икономиката ни е 14 милиарда лева. Това са пари, които не са произведени от българския бизнес, а са просто една дотация на страната. Без тях системата ще рухне и ще се стигне до тежка криза и глад. Пре общ бюджет от 34,6 милиарда лева за миналата година, лесно може да се направи сметка, каква е тежеста на тези средства. Това са реалните цифри, които обаче не се съобщават от родните политици, защото истината е твърде страшна. Така страната ни е от години на “изкуствено дишане” и балансите са изключително крехки. Ако потоците секнат, финансите рухват, валутният борд също, което ще отпуши огромна инфлация. Релна българската икономика е колониална и зависима.
А, иначе нека видим и официалните отчети за 2015 година.
Финансовото министерство отчита 32.2051 млрд. лв. приходи за цялата минала година, което е изпълнение от 101.8% спрямо актуализираните годишни разчети. Съпоставено с 2014 г., приходите и помощите нарастват с 2.796 млрд. лв. (9.5%). В структурно отношение данъчните приходи нарастват с 1.8286 млрд. лв. (7.9%), неданъчните приходи – с 245.1 млн. лв. (7.1%), а постъпленията от помощи (основно възстановени средства от Европейската комисия) – със 722.3 млн. лв. (24.7%). Като цяло приходите нарастват от 35.2% от БВП за 2014 г. на 37.5%.
Бюджетните разходи, включително евровноската, възлизат на 34.678 млрд. лв., което е 100.4% спрямо годишните разчети. Спрямо година по-рано харчовете са нараснали с 2.196 млрд. лв. (6,8%) най-вече заради финансирането на инвестиционни проекти, подпомагани от еврофондовете, за да бъдат приключени те в срок и да не загуби страната ни парите от ЕС.
Размерът на фискалния резерв към 31 декември 2015 г. е 7.9 млрд. лв., от които 6,8 млрд. лв. са депозити на фискалния резерв в БНБ и банки, а 1.1 млрд. лв. – вземания от фондовете на ЕС за сертифицирани разходи, аванси и други.