Община Бургас атакува лидерската позиция по инфраструктурни проекти в страната, като само за няколко месеца реализира инвестиционен проект “Реконструкция на съществуващо кръстовище „Трапезица“ c нова организация на движение и „ Проектиране и строителство на два броя свързани пешеходни надлези, осигуряващи пресичане на ниво на бул. “Тодор Александров“. Това е един от ключовите компоненти в изпълнението на проекта “Интегриран градски транспорт на Бургас”, изпълняван от Община Бургас в качеството й на бенефициент по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007 – 2013 г., с който получи номинация от Строителните Оскари. Церемонията LUXURY PROPERTY AWARDS 2016 е на 3.11.2016 в GRAND HOTEL BULGARIA.
Пешеходен надлез „Трапезица” се реализира като комплексно съоръжение, включващо реконструираното в тип „кръгово“ кръстовище „Трапезица” и изградения пешеходен надлез. Съоръжението оптимизира и подобри транспортно – експлоатационните характеристики при пресичането на две от основните транспортни артерии в града и осигури свободно и безопасно пешеходно преминаване над нивото на пътя.
Пешеходен надлез „Трапезица” представлява Х-образен възел със затворени краища, обединяващ шест пешеходни моста в единна структура. Съоръжението е със светъл отвор с височина 6м. и служи да се премостят четирите платна на новоизграденото кръгово кръстовище. В четирите вертикални комуникационни клетки са разположени асансьори, подходящи за обслужване на хора в наравностойно положение, велосипедисти и майки с деца.
Мостовете и ядрото на пасарелката за изградени от ефирна стоманена конструкция, метални парапети и решетки с пълзяща растителност под тях. Стълбищата са съчетание от стоманобетонна и стоманена конструкция със стоманени парапети. Предизвикателство се оказа изграждането на един съвременен архитектурен образ, който своевременно да бъде и адекватен на заобикалящата среда, комбинираща жилищни, търговски и индиустриални функции. Дизайнът на надлеза успешно комбинира и трите визии, като добавя стойност към общото впечатление за средата.
Въпреки, че е съоръжение за транзитно преминаване, чрез озеленяването и разположените на определени места пейки пешеходното съоръжение придобива един по-атрактивен и привлекателен вид като място за моментен отдих или дори социален контакт. Концепцията и цялостната идея на проекта е освен като средство за преминаване пешеходното пространство да допринася и за културния облик на града, чрез поставяне на изложби на открито, монтиране на арт инсталации, а защо не и кафене.