Спирането на износа “Булгартабак холдинг” към Близкия изток от началото на април е ударило силно финансовите му резултати за второто тримесечие – приходите рязко са се понижили, а крайният резултат е загуба. В края на март контролираната от депутата от ДПС Делян Пеевски компания обяви, че спира продажбите си за региона, за да се пресече медийната атака срещу нея. Решението обаче дойде, след като Турция за пореден път постави въпроса за значителния дял, който марките на “Булгартабак” имат на нелегалния пазар в съседната страна.
Публикуваният консолидиран отчет към края на юни обхваща първите месеци, в които тютюневият холдинг не продава към Близкия изток, и резултатите са показателни – продажбите на готова продукция са над три пъти по-малко. Това не е изненадващо, тъй като регионът формира над 70% от продажбите за износ. В консолидирания отчет са включени и резултатите на основните дружества “Благоевград БТ” и “София БТ”, които най-силно пострадаха от спрелия експорт.
Последствията са налице
Само през второто тримесечие на тази година групата е реализирала почти 64% по-малко приходи (50.52 млн. лв.) в сравнение със същия период на миналата година (139.1 млн. лв.). Единствен подем при приходите има в секцията “Други”, която нараства почти наполовина до 8.23 млн. лв. спрямо година по-рано. Рязкото свиване на продажбите вече води до загуба за периода април – юни от 8.35 млн. лв. при печалба от малко над 20 млн. лв. година по-рано.
Лошото второ тримесечие се отразява и върху резултатите за цялото първо полугодие, като там печалбата рязко се свива. Отчетът показва, че ако за първото тримесечие износът е бил за близо 71 млн. лв., за второто е 92 млн. лв., т.е. продадени са нови цигари за едва 20 млн. лв.
От междинния доклад за дейността става ясно, че през второто тримесечие работа са продължили основните дъщерни предприятия на холдинга в София, Благоевград и Плевен, като разходите им се оптимизират.
В началото на април след проверка на Агенцията за приватизация (АП) обаче стана ясно, че столичното поделение не работи, а 2 от 8-те поточни линии липсват. Това е станало след заповед на ръководството, като на 310 от 400-те души персонал е било предложено да напуснат срещу обезщетение. Според приватизационния договор преустановяването на работата за повече от година може да доведе до глоба, равна на цената на придобиване на холдинга, или около 100 млн. евро.
Контрадействия
За да омекоти ефекта, “Булгартабак холдинг” ще търси нови пазари. Към средата на годината обаче групата не е успяла да установи контакти с нови търговски партньори, става ясно от доклада за дейността. Това едва ли ще бъде и толкова лесно.
“Балканите трудно могат да заместят по мащаб Близкият изток, още повече че има и други производители на цигари в региона. Русия пък е трудно да се развие като възможност в настоящата геополитическа обстановка”, коментира за Капитал Daily Татяна Пунчева-Василева, главен анализатор на “Елана трейдинг”.
Според нея излизането на нов пазар за компанията няма да стане в кратък период от време. “Близкият изток бе развиван като пазар за компанията повече от десетилетие, като първите големи стъпки бяха направени още докато “Булгартабак” беше държавна собственост”, припомни тя. Русия според нея не е реална възможност на този етап заради търговските ограничения.
Плановете на компанията са свързани с преодоляването на шоковото спадане на приходите. Разходите вече също са свити. Най-голям е спадът в разнoските за материали и външни услуги, свиват се още и похарчените средства за заплати и осигуровки. Според Пунчева допълнителната оптимизация е задължителна, за да се свият максимално бързо загубите. “Евентуална реализация на площадката и излишните машини на “София БТ” биха имали еднократни позитивни ефекти (ако продажбата се структурира в полза на холдинга), но тази крачка си струва само ако постижимият бъдещ растеж може да се поеме от “Благоевград БТ” без много допълнителни разходи”, коментира още тя.
Свиването на производството не е засегнало дела на българския пазар. Обемът на реализираната продукция е близо 20% повече спрямо първите три месеца на 2016 г. и сходен на годишна база. Пазарният дял се е повишил с 0.5% спрямо първото тримесечие.
Борсов срив
Влошилите се перспективи понижиха значително цената на акциите на “Булгартабак холдинг” през последните месеци, като тя отстъпи позицията на най-голямата публична компания. От средата на март цената на емисията ѝ на БФБ се понижава с близо 54%, като те се търгуват на цена от 31 лв., а пазарната капитализация е 228 млн. лв. Новината за спирането на износа беше изконсумирана от инвеститорите и затова слабата им реакция след отчета е обяснима. В четвъртък акциите дори поскъпнаха с малко над 3%.
“Лафка” пак е наполовина в “Булгартабак”
Пренареждането в “Лафка” продължава. След като ту я подаваше, ту я купуваше, “Булгартабак холдинг” члез дъщерното си предприятие в Благоевград вече държи обратно 50% от капитала на “Табак маркет” (дружеството зад “Лафка”). Това става ясно от консолидирания отчет на холдинга, като се уточнява, че пакет от 22.56 млн. акции, или 16.2% от капитала, са изкупени през август. Така излиза, че “Благоевград” държи вече точно 50%. Според последното общо събрание от края на юни другите акционери са “Еф Ем Си Джи трейд” (с 50%) и “Маркет инвестмънт” (с 16.2%), т.е. много възможно е това да е продавачът.
Към средата на годината акциите на “Маркет инвестмънт” са били поделени между двама директори на “Табак маркет” – Борис Захариев и Кирил Кобарелов, който е в мениджмънта на други дружества от групата като “Разпространение на печата” и “Табак трафик”. “Еф Ем Си Джи трейд” пък е 100% без една акция собственост на виенско дружество с почти същото име – FMCG Holding. За миналата година веригата, свързана с Делян Пеевски, има приходи от 185 млн. лв., или с около 60 млн. лв. повече от предходната. Загубата направо се топи: след рекордно голям минус от 118 млн. лв. през 2014 г. година по-късно тя е едва 3 млн. лв.