Някои хотели са известни с блясъка си, други с големината си или местоположението си. Ако си падате по тонове злато и безкраен блясък до където ви стига погледът, насочете се към Дубай. Ако искате винаги да сте сигурни, че ще получите едно и също изживяване, където и да се намирате по света, насочете се към Hilton. Една група от известни личности, сред които Марк Зукърбърг и Бил Гейтс например, предпочитат по-различно преживяване – например веригата хотели Aman Resorts. Със своите 31 локации из целия свят Aman е нещо като култ сред луксозните хотели. Веригата не залага точно на блясък или на злато, а на напълно различни бутикови хотели, направени да бъдат в пълна хармония с мястото, на което се намират. И с цена на нощувка от порядъка на 1500 долара.
Историята на Aman Resorts започва през 1988 г., когато компанията е основана от индонезийския хотелиер Адриан Зеча и неговия партньор Анил Тедани. Първият хотел от веригата – именуван Amanpuri, или Палатът на мира – се появява още през януари на остров Пукет. Той е с малко луксозни вили, докато повечето хотелски вериги по това време, а и сега, разполагат с по над 500 стаи. Проектът на Зеча е един от първите, които разглеждат идеята за бутикови хотели, а не масов строеж на сгради със сходен или еднакъв дизайн и интериор. Концепцията се оказва успешна и Зеча е мотивиран да продължи с идеите си. Така още следващата година се появяват още два хотела – Amandali на остров Бали и друг в Бора Бора.
Още от тогава хотелите Aman не разчитат на никаква реклама или маркетинг, а просто на добрата дума сред най-заможните хора на света. Оказва се, че това е успешна тактика и до края на хилядолетието веригата хотели има над десет обекта, предимно на екзотични места като Филипините и Индонезия. Още през 1993 г. обаче хотелите сменят за пръв път притежателя си и Зеча продава Aman Resorts на своя близък семеен приятел Клемент Ватури. Именно около смяната на собствеността ще се завърти голямата драма около Aman Resorts – но 20 години по-късно.
През 2013 г. Aman Resorts е обявена за продажба от тогавашния собственик DLF, индийска компания за недвижими имоти. Интересът към хотелската верига е огромен и се очаква тя да бъде закупена от големи играчи като LVMH Moët Hennessy, Caryle Group или Blackstone, но това не се случва. В странно стечение на обстоятелствата, любимото място за почивка на най-влиятелните предприемачи в света е закупено от 42-годишния американец Омар Аманат (който може би е сметнал, че името му е поличба) и руския магнат Владислав Доронин. Цената, която двамата заплащат, е 358 млн. долара, като руският милиардер поема 64% от нея. Тяхното партньорство обаче не издържа дълго време.
Бърз скандал
Колкото бързо е формиран съюзът между Доронин и Аманат, с двойна скорост той се разпада. Конфликтите между двамата не могат да бъдат обяснени с една дума – те включват обвинения за кражби, измами, неспазване на договори и дори опит за преврат. Според адвокатите на Аманат в един момент Доронин дори е заплашил Аманат с думите: “Ако се опиташ да ме прецакаш, ще те намеря и ще те застрелям.” Доронин отрича това, но скандалът е показателен.
Малко по-късно започват и правните битки, в които са намесени почти всички герои на историята – от Адриан Зеча, основателя на Aman Resorts, през Аманат и Доронин до странични лица като като Джонас Елиаш, главният изпълнителен директор на спортната марка Head, намесен заради свои инвестиции в Aman Resorts. Странна съдба за хотелска верига с името Aman, което на санскрит означава “мир”.
Кои са купувачите
В крайна сметка Доронин печели делата и поема контрола над Aman Resorts. Според Аманат това е станало след измама и нарушаване на договора между двамата и след правните битки това може да се промени. Кой обаче е Аманат и кой – Доронин?
Омар Аманат е индийски емигрант, роден в Ню Йорк и израснал в Ню Джърси. Инвеститор, който сам признава за слабостта си към хотелиерството, казва, че просто е сметнал, че през 2013 г. е правилното време за него да вземе Aman Resorts. “Aman Resorts е трофей и аз имах интерес в това да го притежавам”, казва през 2014 г. Аманат пред Fortune. Преди това бизнесите му включват брокерската Tradescape за търговия с акции и MarketXT, като продава първата през 2002 г. срещу 100 млн. долара и още 180 млн.
За Доронин, от друга страна, се знае изключително малко. Редовно той е описван като руски олигарх с политически връзки в страната си. Адвокатите му отричат това и твърдят, че той е самоиздигнал се бизнесмен и джентълмен. Роден в тогавашния Ленинград, преместил се в Женева през 1985 г., за да работи за Марк Рич. В началото на 90-те се връща в Русия, а към 2015 г. той притежава 2.5 млрд. долара в недвижимо имущество според Fortune. Британската преса го нарича “Руския Доналд Тръмп” – разбира се, преди вторият да бъде избран за президент на САЩ, а от връзките му най-известна е тази с манекенката Наоми Кембъл.
Двамата се запознават бързо с една цел – да вземат Aman, в чиито хотели и двамата са оставали и влизат в групата на т. нар. зависими от Aman. Още тогава Аманат смята, че нещо не е наред, но е принуден да работи с руснака вероятно заради липсата на достатъчно собствен ресурс, ако наистина желае да се сдобие с наследството на Зеча.
Развръзка в полза на един
Проблемите се появяват почти веднага – първоначално Доронин забелязва, че той плаща по-голямата част от депозита по сделката (20 млн. долара от общо 30) и Аманат не покрива своя дял. Покупката обаче не трябва да пропада и двамата все пак я завършват, от където положението става още по-грозно и се започва вечният спор кой е по-равният сред равни.
Губещ в историята е и Адриан Зеча, който смята, че битката между двамата нови собственици може да навреди на бизнеса и реномето на Aman Resorts. Самият Зеча заема позицията на главен изпълнителен директор в компанията, но бързо се отказва от нея заради скандалите между двамата съсобственици. Към момента той твърди, че му се дължат над 30 млн. долара. Според други оценки сумата варира между 12 и 25 милиона. В негово отсъствие Доронин поема и този пост, а за президент на борда на директорите слага Джонас Елиаш от Head, който инвестира 24 млн. долара за 12% дял в Aman.
По-късно Елиаш е заменен от Оливие Жоливе, а Доронин се обява за едноличен собственик на Aman Resorts. И лондонски, и американски съд потвърждават това твърдение. Като дори се оказва, че индийският емигрант в миналото е минавал през личен фалит и няма доказателства за налични средства. Така на финала инициираната от Аманат покупка се завзема от набързо намерения руски партньор. А развитието и репутацията на Aman Resorts страдат.