Колкото и невероятно да звучи, в света съществува град, в който няма хартиени пари и монети. Всички жители на Ауровил използват електронни сметки и дебитни карти за закупуване и обмен на стоки. В малкото градче, разположено в Южна Индия, на 150 км от град Чинай в Мандрас, няма и коли. Основното транспортно средство на жителите е мотоциклетът.
В Ауровил липсва политическа система и религия. Жителите на градчето са от 50 различни националности и култури, но въпреки това успяват да съжителстват спокойно и щастливо. Градът е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Архитектурата в Ауровил е изключително интересна, тъй като сградите непрекъснато се променят. Те са построени на принципа на експериментална архитектура, като основната им цел е повторна употреба и рециклиране.
Човекът, който проектира и основава това райско място, е французойката Мира Алфаса. Нейната концепция е, че на света трябва да има едно място, на което никоя нация не може да претендира за собственост, всички хора са добри и искрени и могат да живеят свободно като граждани на света.
Ауровил е разделен на няколко части – централна, културна, международна и индустриална зона. В града се отглеждат различни дървета, ниви и овощни градини, организирани в 15 ферми на площ от 160 хектара.
Този утопичен град може да служи за пример с водещия си принцип за здравословен начин на живот. Ауровил се финансира от дарения, а жители му се прехранват предимно с органични продукти, които се отглеждат от всяко семейство.