Включването в изборната бюлетина на опция “гласувайте против всички” крие много рискове. Преди всичко политиците могат да бъдат неприятно изненадани и да разберат колко хора са настроени срещу политическата класа. Това, разбира се, може да им отвори очите, но може да има и доста проблеми, свързани с тяхната легитимност. Ако примерно една трета от хората използват тази опция, това ще постави под въпрос легитимността на управлението. Това е едната страна. Другата страна е, че ако се признаят за действителни гласовете против всички, това ще повдигне изборната бариера в брой гласове.
Тя ще си остане 4%, но ако в момента 4% са 130 хиляди гласа, може да се окаже, че след това 4-те процента ще се превърнат в 180 000 или в 190 000 гласа. Тогава такива
партии като
“Атака” и АБВ
просто ще
отпаднат
Може дори и самият Патриотичен фронт, а защо не и Реформаторският блок да бъдат заплашени от невлизане в парламента. Така че трябва много внимателно да подхождаме към опцията “Гласувайте против всички”. Тя е използвана в Русия без особен успех. Ако питат мен, аз бих предпочел тази опция да я няма.
Ако човек не иска да гласува, той може да не се разхожда до урните. Ако гласуването в някакъв смисъл е задължително, той може да отиде и пак да не гласува за нито една партия. По този начин също се гласува против всички.
Ако хората се притесняват, че така бюлетината им може да бъде използвана, като се сметне за някоя партия, тогава може да зачеркнат няколко квадратчета и бюлетината пак ще бъде глас против.
Но какво прави политическата класа, ако се окаже на другия ден, че невероятно количество хора са против тях. Ще има гласове да се избере парламент, но той ще е с
крайно ниска
легитимност
– ако искат да пробват, нека го направят. Като унищожават малките партии по този начин, не са честни от гледна точка на самите малки партии. А средните също може да изчезнат. Със сигурност ще влязат три партии при такава опция – ГЕРБ, БСП и ДПС. Другите може и да влязат, може и да не влязат. Такъв парламент с три партии – СДС, БСП и ДПС, имаше през 1991 г. при избора за обикновено НС. Малко ще е постен такъв парламент, за българските мащаби е добре да има в парламента 4-5 партии.