Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

сряда, май 14, 2025

Петролът вече е толкова евтин, че дори и пиратите не го крадат

Date:

Сподели новината.

Кражбата на петрол от кораб не е подвиг. Петролните танкери са огромни, а корабите, които пренасят скъп товар, са предназначени да бъдат трудни за качване.

Кражба може да означава отвличане на оригиналния танкер, деактивиране на устройствата му за проследяване, отвеждане на местоположение, в което не може да бъде забелязан и прехвърляне на хиляди тежки барели до друг плавателен съд, който след това може да отплава. Кражбата на петрол означава и да откриеш купувач или да се замесиш в опасния бизнес на нелегално рафиниране, пише Quаrtz.

През последните шест месеца цената на петрола се срина заради глобално свръхпредлагане. А за някои пирати просто вече не си струва да се опитват да го плячкосат.

Deloitte: Една трета от петролните компании са изправени пред фалит

Една трета от петролните компании са изправени пред фалит

Рискът от банкрут за тях е голям, смятат от консултантската компания

„При петрол с достигналата дъното цена от под 30 долара за барел пиратството вече не е толкова печеливш бизнес, колкото когато цените достигнаха 106 долара за барел преди няколко години”, заяви в интервю за Bloombеrg Флорентина Аденике Уконга – изпълнителен секретар на Комисията на Гвинейския залив – регионален орган, който промотира сътрудничеството между западноафриканските държави, много от които изнасят петрол чрез танкери.

Тя обясни, че поевтиняването на суровината е било съществен фактор за намаляването на пиратската дейност в региона.

Всъщност пиратството бележеше спад още преди цената на петрола да потъне. През 2013 г. са били извършени 100 нападения над плавателни съдове в Гвинейския залив, 56 от които са били успешни според американската неправителствена организация Oceans Beyond Piracy (OBP).

До 2014 г. броят на атаките е намалял до 67, като 26 от тях са завършили с успех. Този спад се е случил преди началото на срива в цената на петрола, макар че OBP отбелязва, че всяка година 70% от нападенията в региона така и не биват отчетени.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Ще има ли войни за вода

Haмaлявaщитe pecypcи в cвeтoвeн мaщaб тpябвa дa ce paзглeждaт...

Hoвaтa вoйнa в Изpaeл вeчe yнищoжи индycтpия зa нaд $8 милиapдa

Maлĸo пoвeчe oт 48 чaca cлeд бeзпpeцeдeнтнaтa aтaĸa нa...

Българките в султанския харем

Филмовата сага „Великолепният век“ спечели телеманите не само в...

Румънски боен кораб удари мина в Черно море, която се взриви

Кораб на Военноморските сили (ВМС) на Румъния се удари...