Това фамилиарно и донякъде снизходително обръщение използват министри, бизнесмени, аристократи за възпитаника на ВИФ Спас Русев, които отново влезе в новините с желанието си купи бизнеса на Делян Пеевски. Така сигурно му е викал и един от най-младите членове на Политбюро Стоян Марков. Русев става негов шофьор малко преди 10 ноември, като преди това е бил учител в интернат в радомирско село. Марков пък е дясната ръка на Огнян Дойнов. По живково време го наричат “червеното юпи” заради силно изразените му комбинаторски качества. След 1989 г. Стоян Марков напуска България и заедно с Огнян Дойнов се захващат да организират външнотърговските фирми, създадени през 80-те години, на базата на международни проекти. Доц. Пламен Кенаров, бивш царски депутат, твърди, че Стоян Марков е “мозъкът на източването на „външния ни дълг”. Неговата дъщеря Нина е съпруга на бизнесмена Георги Велчев, брат на бившия финансов министър Милен.
След като Марков отпрашва за чужбина Спас Русев минава в СДС и бързо става зам.-шеф на Агенцията за чуждестранна помощ. Въпреки обвиненията за далевери с храните и консумативите, които Западът праща на закъсала, но демократична вече България, Русев излиза сух от скандала и отива в Лондон. Там е съсед не само с Марков, но и на Иван Тодоров-Доктора.
Изгрява отново на обществената сцена у нас с връщането на Симеон Сакскобургготски, което той инициира и подготвя. Представя му много от бъдещите министри на НДСВ и води инвеститор след инвеститор, някои от които доста спорни. Още от тогава интересите на Русев клонят в телекомуникациите и от миналата година той е собственик на „Виваком”. С жена си Деляна колекционират модерно изкуство и през 2010 година предизвика фурор в София като доведе най-скъпо продаваният китайски художник Зенг Фанжи. Да видят произведенията му се наредиха топмоделът Ел Макферсън, фотографът на Мерилин Монро Лари Шилър, прочутата фотографка Ани Лейбовиц, както и премиерът Бойко Борисов и културният министър Вежди Рашидов.