За нови глобални правила, които да принудят компаниите да отчитат изплащаните от тях данъци във всяка една държава, настояват група от 300 видни икономисти, съобщава BBC.
В писмо до световните лидери те искат от Великобритания да предприеме първа действия, които да принудят корпорациите да разкриват повече информация за изплащаните налози. По тяхното мнение бедните страни в света са най-големите губещи от данъчните райове.
Сред подписалите се в писмото са френския икономист, създал Парижката школа по икономика, Тома Пикети, както и Ангъс Дийтън, който спечели Нобелова награда за икономика през миналата година.
Глобалните лидери са използвали пет основни стъпки
Групата заяви своите искания тъкмо преди предстоящата във Великобритания среща, на която ще се обсъдят възможните методи за борба с корупцията в световен мащаб. На нея ще присъстват политици от 40 държави, както и представители на Международния валутен фонд (МВФ) и на Световната банка.
“Правителствата трябва да гарантират, че във всички сфери, които са контролирани от тях, се спазват изискванията и че всички облагодетелствани собственици на компании ще излязат на светло”, се посочва в писмото.
Тази реакция дойде месец след разразяването на скандала с „Документите от Панама”. Малко след него петте най-големи европейски икономики се договориха да споделят и разменят информация за собствениците на офшорни компании. Това решение взеха властите във Великобритания, Германия, Франция, Италия и.
Тогава правителствата в петте държави заявиха, че ще настояват останалите страни, влизащи в групата Г20, да въведат подобни регулации.