понеделник, ноември 25, 2024

“Мини Марица-изток” тегли заеми, за да плаща на работниците си

Date:

Сподели новината.

Въпреки че само преди три месеца на държавната “Мини Марица-изток” й бяха изплатени забавени плащания за 356 млн. лв. от двете американски централи ТЕЦ “AES Maрица-изток 1” и ТЕЦ “КонтурГлобал Марица-изток 3”, сега дружеството отново има нужда от средства. Това става ясно от обявените два конкурса за банки, които да отпуснат овърдрафт и инвестиционен кредит на обща стойност 52.3 млн. лв.

За какво са парите

Търсеният овърдрафт е с лимит до 28 млн. лв., от които 8 млн. лв. ще бъдат използвани за текущи плащания и задължения към доставчици, а останалите 20 млн. лв. за плащане на заплати, данъци, осигуровки и други оперативни нужди. От “Мини Марица-изток” коментираха за “Капитал Daily”, че към момента дружеството ползва 3 кредитни линии под формата на овърдрафт на обща стойност 40 млн. лв. Тези кредитни линии обаче изтичат на 30 септември тази година, което е една от причините да се търси подписването на нов договор. От мините допълват също, че поради сезонността на работата им и по-ниския добив през пролетта и есента се налага използването на оборотно финансиране, което да обезпечи разплащанията през тези периоди. В същото време дружеството отчете макар и минимална печалба от 2.6 млн. лв. за 2015 г., която обаче е с близо 40% по-ниска спрямо тази за 2014 г.

Инвестиционният кредит е за финансиране на двата многокофови роторни багера, договорът за които беше подписан през май в присъствието на министъра на енергетиката Теменужка Петкова и други управляващи. Тогава Петкова коментира, че това е първият договор за обновяване на тежкото оборудване на мините от 26 години.
Според разпространеното тогава съобщение стойността за проектиране, изработка, доставка, изграждане и пускане в експлоатация на двата роторни багера е 25.8 млн. евро. Сега обаче от дружеството казват, че договорът е за 30 млн. евро. Половината от средствата ще бъдат осигурени от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) като грант от фонд “Козлодуй”, по който се отпускат средства като компенсация за спрените реактори на атомната централа. Изпълнители са консорциум между полската фирма ФАМУР и “Българска енергетика”, собственост на Николай Златев и Николай Райчев.
Инвестиционният кредит, който се търси от “Мини Марица-изток” в размер на 24.3 млн. лв., е за осигуряване на останалата част от инвестицията, коментираха от дружеството. Половината от тях ще бъдат осигурени чрез инвестиционния кредит, който ще покрие 80% от сумата, а останалите ще бъдат собствени средства на дружеството. “Чрез кредита се цели оптимизиране на източниците на финансиране за инвестиционната програма на дружеството, тъй като досега тя бе финансирана изцяло със собствени средства”, посочват от мините. Оттам допълват още, че към момента компанията има само един инвестиционен кредит за 3.9 млн. лв., от който са усвоени 2.28 млн. лв.

Къде отидоха разплатените 356 млн. лв.

Получените средства при изплащането на просрочените задължения на двете американски централи в размер на 356 млн. лв. вече са почти похарчени, става ясно от справка, предоставена от “Мини Марица-изток”. Това не е изненадващо, като се има предвид, че дружеството изпитваше сериозна ликвидна криза заради отказа на двете централи да изплащат задълженията си, докато НЕК от своя страна не се изплати на тях. Това стана, след като Българският енергиен холдинг (БЕХ) успя да вземе мостов заем в размер на 535 млн. евро, а във вторник пласира и облигация за 550 млн. евро, с която да върне тези средства.
От справката на минното дружество се вижда, че най-голяма част от сумата – 130 млн. лв., са изплатени кредити към собственика на дружеството – БЕХ, с 66 млн. лв. са били платени ДДС и местни данъци и такси, 55 млн. лв. са отишли за концесионно възнаграждение на министерство на енергетиката, 33 млн. лв. са платени на доставчици, а 17 млн. за покриване на овърдрафти и мостово финансиране. Погасени са и главници по падежирали инвестиционни кредити в размер на 4 млн. лв., или общо компанията е изхарчила 309 млн. лв.

Обявените условия

От условията, обявени в конкурса за избор на банка, става ясно, че едно от изискванията е кандидатите да имат собствен капитал от не по-малко от 100 млн. лв. към края на 2015 г. Коефициентът на обща капиталова адекватност пък не трябва да е под 8%. Срокът за усвояване и погасяване на инвестиционния кредит е 81 месеца след подписването на договора с 21 месеца гратисен период. Като обезпечение по кредита се прави залог върху шест от багерите на дружеството. Това е вторият опит на мините да проведат конкурса, след като в началото на юли процедурата е била прекратена, тъй като са липсвали изисквания към банките.
За овърдрафта условията към банките са подобни със срок на погасяване до 12 месеца, като наказателната лихва не трябва да е по-висока от основният лихвен процент плюс 10%. Срокът на подаване на оферти и в двете процедури е 26 август.
От дружеството обясниха, че са избрали да проведат конкурс за избор на банки, а не обществени поръчки, тъй като това право им дават новите правила в Закона за обществените поръчки.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

Колко са заводите и фабриките в Карнобат

Икономическото развитие на община Карнобат е свързано основно със...

И фалитите, и новите бизнес регистрации в ЕС се увеличават

Фалитите на компании в ЕС се увеличават с 2,7...

Утре обсъждат предложения за промени в Кодекса на труда за минималната работна заплата

Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в...

Променя ли се БДЖ?

Бългapия тpябвa дa пoдпишe cпopaзyмeниe c чeшĸaтa ĸoмпaния Ѕkоdа...