Кувейтските граждани се ползват с много социални придобивки
Всяко кувейтско дете при раждането си получава 100 000 щ. долара. Бонусите за брак достигат 200 000 щ. долара. Освен това държавата осигурява пенсионни осигуровки, заеми за жилища, гарантирана работа, безплатни медицински услуги и образование. Страната дава пълни стипендии за обучение в чужбина, но при толкова много социални придобивки младите хора не са особено мотивирани да продължават с учението си.
Тук протекционизмът е издигнат в култ. Например не може да има фирма, която да е регистрирана в Кувейт и която да не е 51% собственост на кувейтски гражданин. По този начин всяка една световна фирма, която желае да открие свое представителство в страната, трябва да влезе в съдружие с някой от местните хора и да дели печалбата си с него. Мнозина от представителите на големите чуждестранни компании не са доволни от задължителното участие на кувейтска фирма във всеки проект, защото не съществува самостоятелно представителство на дадена компания, а тя оперира чрез местния си представител.
Кувейт е страна, в която данъчните служители не са на почит. Или по-точно не вдъхват респект както другаде, защото в държавата няма данъци за лични доходи а корпоративен данък плащат единствено чуждестранните компании. Наскоро Националното събрание на Кувейт намали данъка за чуждестранните компании от 55 на 15 процента в резултат от натиска на правителството за увеличаване на преките чуждестранни инвестиции. Всъщност емирството е много повече донор на инвестиции. През 2001 година събранието е гласувало закон за преките чуждестранни инвестиции, който още не е проработил както трябва заради липсата на подзаконови актове и ясна нормативна база. Според него преки инвестиции могат да направят чужди компании или физически лица със 100 процента собственост само в 11 отрасъла, като ползват гратисен период от 10 години.
Чейнджбюрата на пазара приличат на нашите баничарници
Въпреки огромните приходи и ликвидност от 3 трилиона долара световната финансова криза се отразява негативно и на Кувейт. От 2007 година Кувейтската инвестиционна агенция разшири своя портфейл от притежавани активи и вложи средства в банкови институции като “Сити груп” и “Мерил Линч”. Този ход се оказва не особено далновиден, но кой е предвиждал подобна криза? Само в рухналата “Мерил Линч” кувейтската агенция беше вложила 5 милиарда щатски долара.
Но благодарение на повишените спестявания на гражданите на Кувейт консолидираната печалба на местните банки достига 40 милиарда щатски долара. След кризата от 2008 година Кувейт бързо се възстанови и успя да създаде функционален инвестиционен фонд, който е с активи в размер на 100 милиарда долара. Резервите на страната пък се изчисляват на 260 милиарда долара.
Днес от цял свят се състезават за парите на страните от Персийския залив. Кувейт се явява атрактивен партньор в търговско-икономически и финансов аспект не само за САЩ, Англия, Германия, Италия и Франция, но и за съседни на България страни от Балканския регион. Най-сериозни резултати има Турция, в която през миналата година кувейтските инвестиции нараснаха с повече от 1 милиард щатски долара.
На този фон посолството на България полага сериозни усилия за най-доброто представяне на страната ни като перспективен бизнес партньор. Напоследък се забелязва повишен туристически и инвестиционен интерес. През миналата година кувейтски граждани и фирми са направили инвестиции у нас за над 20 милиона евро. Може би щеше да бъде постигнато много повече, ако българската държава проявяваше по-голям интерес към най-богатата страна в Персийския залив.