Чрез промяна в диетата на копринени буби, учени са намерили начин да създават супер здрава коприна.
Копринените буби „тъкат“ деликатните си нишки от копринен протеин, произвеждан в слюнчестите им жлези. Сега учени са установили, че като ги хранят с въглеродни нанотръби и графен, ларвите произвеждат копринени нишки, здрави като „паяжината“ на „Човека-паяк“, пише Chemical&Engineering News.
Откритието позволява „лесен начин масово да се произвеждат супер здравни копринени влакна“, каза пред изданието ученият Йеопенг Джанг.
Нишките могат да се използват по редица начини, включително в изработката на изделия за защита, биоразградими медицински импланти, както и за електронни аксесоари.
Изследователи от университетът Сингуа подправили любимото лакомство на бубите – листа от черница, с препарат, съдържащ 0.2% въглеродни нанотръби или графен. След това събрали коприната от какавидите им, и открили, че за разлика от обикновените, тези влакна провеждат електричество и могат да устоят на поне 50% повече натоварване преди да се скъсат.
Освен това методът е прост и по-екологичен, отколкото обработването на вече произведена коприна.
Учените все още не са сигурни как точно бубите внедряват подсилващите вещества в тъканта, нито пък колко точно от добавките съставляват крайния продукт и съответно колко от него се изхвърля или абсорбира в други части на телата им.