Работещото население в Китай наброява 770,4 милиона души и е най-голямото от всички страни. Въпреки това средната класа в азиатската страна, която е от особена важност за развитието на потребителския пазар там, представляват минимална част от заетите в икономиката.
Според Goldman Sachs едва 2% от работещите китайци печелят достатъчно, за да могат да платят своя данък върху доходите. Въпреки това дори тази малка част от населението на Поднебесната империя представлява голям и апетитен пазар за световните корпорации, тъй като наброява милиони души.
Заплатите в Китай все още са доста под тези в САЩ и в Европа
Изчисленията на Goldman Sachs за 2014 г. показват, че в столицата Пекин средната работна заплата на година е била 56 360 юана или 8665 долара. Половината от работната сила в страната обаче е заета в селското стопанство, като средната годишна заплата в сектора е едва 2000 долара.
От друга страна разходите на средния китаец на ден се изчисляват на 7 долара. По-голямата част от доходите на хората във втората по големина икономика отиват за храна и дрехи. За различни занимания, като пътувания, спортуване и излизане по заведения, те отделят 9,2% от парите си. За сравнение средният американец харчи по 97 долара на ден, пише Bloomberg.
Китайците пътуват малко, но скъпо
Само 4% от гражданите на азиатската държава имат задграничен паспорт. Сборно обаче тези хора дават по 200 милиарда долара за екскурзии в чужбина, като харчат за пътувания повече пари от която и да е друга нация.
Освен това прогнозите са доста обнадеждаващи, като експертите очакват в рамките на десетилетие 12 на сто от китайците да имат паспорти и да излизат извън граница.
Впечатляващите мащаби на онлайн търговията
Интернет търговията в Китай се изчислява на 16% от всички покупки в страната или на 672 милиарда долара. През 2013 г. интернет пазаруването на китайците е представлявало 35% от това в глобален мащаб. До 2018 г. се очаква разходите за тези покупки от азиатската страна да надхвърлят тези на останалите държави по света.