Сподели новината.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година.

Със над  100 милиона лева по-малко ще бъде бюджетът на община Бургас за следващата година. Информацията бе оповестена официално, като точната цифра за 2016 година е 214 милиона лева. Голямата разлика в сумите се дължи най-вече на намалените средства, които ще бъдат усвоени по европрограми. През тази година сумата, която общината ще усвои от европейските фондове е около 160 милиона лева. 157 милиона пък са заложени като собствени приходи на общината. За 2016 година обаче корекциите са много сериозни, а общата рамка е с над 100 милиона лева по-малка. От община Бургас все още не са обявили какво ще е съотношението между собствени приходи и парите по европейски програми, но разликата идва най-вече заради по-малкото средства именно по отношение на фондовоте от ЕС. Намалената стойност на бюджета показва голямата зависимост на общината по това перо  и липсата на адекватни мерки за стимулиране на местната икономика, което би повишило приходите в хазната. В същото време от община Бургас обясняват, че имат готовност да усвоят много по-сериозни суми по европейските програми, но на този етип няма възможности за това. В следващите седмици ще започнат обществените обсъждания на проектбодюджета за 2016 година. Факт е обаче, че общината ще разполага с повече от 100 милиона лева по-малко, което ще се отрази на цялата дейност и обслужането на основните разходни  пера, както и на капиталовата програма.

сряда, май 14, 2025

Военната ни индустрия е в огромен подем

Date:

Сподели новината.

Износът на българска военна продукция е нараснал по предварителни данни с над 50% през 2015 г. спрямо предходната година и достига 640 млн. евро, като страната ни е заела позиции и на нови пазари. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Любен Петров при откриването на военната изложба „Хемус 2016“ в Пловдив. За сравнение – през 2012 г. България е изнесла оръжия, боеприпаси и друга военна продукция за 219 млн. евро, през 2013 г. износът нараства на 233 милиона евро. Големият ръст започна още през 2014 г., като причината е вероятно в множащите се военни конфликти по света.

Кой расте

В анализ на факторите, довели до резкия скок на износа на българска военна продукция, Любен Петров посочи на първо място нарастващо търсене на оръжие от традиционните ни пазари, високото качество на българските оръжия и боеприпаси и разкриването на представителства в чужбина – Алжир и Индия – на големи български оръжейни фирми за пряко участие в тръжни процедури. В структурата на износа най-големият дял е на оръжията и боеприпасите, следван от бронезащитни средства и резервни части за сухопътни военни средства, а най-големите ни пазари са Ирак, Саудитска Арабия, Индия, Афганистан и САЩ.
Като най-успешни в износа на оръжие през 2015 г. бяха посочени фирмите „Аполо инженеринг“ (частен търговец, свързан с иракчанина Муханнед Наджим Абдуллах), производителя на калашници „Арсенал“, държавният търговец „Кинтекс“, частният търговец „Армитранс“ и производителя „Емко“.

Държавата – като контрольор и купувач

Заместник-министър Петров съобщи, че административен приоритет на неговото министерство е намаляване на регулаторните механизми в отбранителната индустрия, за да се създаде устойчива бизнес среда. „Въведохме промяна на срока на валидност на лицензите и регистрациите за извършване на външнотърговска дейност от 3 на 5 години и бе намален броят на изискваните документи за трансфери в държавите от ЕС“, заяви Любен Петров.
Изложбата се провежда при нарастващ интерес, породен от обявените инвестиционни намерения на българското правителство да направи големи за страната покупки на скъпи оръжия като самолети и кораби. Средните покупки на армейски стоки от българската армия през периода 2010 – 2013 г. са били за по около 60 млн. лева годишно, като само 30% от тези суми са били за български производители. Според заместник-министъра на отбраната Орхан Исмаилов е технически невъзможно през 2016 г. България да закупи нови изтребители за своите военновъздушни сили. И допълни, че технологичното време от закупуването на военновъздушна бойната техника до влизането й в реална бойна служба е около 4 години
Малките оръжейници

На изложба „Хемус 2016“ са представени образци на военна техника, произведена от малки и средни български предприятия, които имат амбиции да продават на българската армия своя продукция. Стоян Аврамов, който е гл. ас. в Техническия университет – филиал Пловдив, и управител на фирма „Телесис“, разработва и продава на българската армия безпилотни летателни апарати с реактивен двигател за обучение на летците на изтребители. „Става дума за летящи мишени, които трябва да бъдат свалени при полет по време на учения. Нашите летящи мишени са били цел на летци и артилеристи от противовъздушната отбрана от Българската армия и от армиите на НАТО, които са участвали в учения край Шабла“, поясни Аврамов. Сега той с екип от университета са разработили и безпилотен летателен апарат за наблюдение и разузнаване.

С първия си произведен за нуждите на армията български учебен самолет М 540 на „Хемус 2016“ се представя фирма „Флайт конструктив“. Александър Мариносян, управител и собственик на компанията, каза, че новата машина е в клас „Леки самолети“ с максимална излетна маса до 5700 килограма. Мариносян счита, че неговият учебен самолет е с по-добро съотношение цена/качество в сравнение с вносните аналози и разчита първите му продажби да са именно в България.

Сподели статията:

Популярни

Още новини
Related

САЩ и Саудитска Арабия подписаха мащабно споразумение за 600 млрд. долара

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа стратегическо споразумение за...

Френският актьор Жерар Депардийо осъден за сексуално посегателство

Френският актьор Жерар Депардийо бе признат за виновен в...

ЕК оцени положително тригодишната финансова рамка на България

Европейската комисия публикува оценката на националния средносрочен структурно-фискален план...

Политиката на ЕЦБ попари лихвените приходи на банките у нас

Данните на банковия сектор у нас за първото тримесечие...