Бившият вицепремиер и министър Николай Василев е на категоричното мнение, че България влиза в дългова спирала.
По думите му са се сменили много правителства, при които нямаше бюджетни дефицити, но всички правителства в последните осем години управляват икономиката така, че да има бюджетни дефицити.
„Скоро ще има утрояване на дълга само за 8 години, което е много неприятно“, заяви в предаването Деня ON AIR Николай Василев. Той предупреди, че някои от най-големите държавни катастрофи са именно след дългови кризи.
“В добрите години трябва да има излишъци, за да може всяка година държавата да е по-малко задлъжняла от предходната”, обясни икономистът.
Гостът на Bulgaria ON AIR коментира и ползите от предстоящата концесия на Летище София. Според него синдикатите не са прави, като се обявяват против концесията на летището, като единственото важно нещо в случая е, че са се събудили. „Ако промените цифрите, те пак ще са против“, отсече експертът.
“Важният въпрос е правилно ли е да се концесионират летища и пристанища, а отговорът е категорично – да. Ползите са много. Знам как трябва да изглежда модерно летище през 21 век. За мен новият терминал не попада в категорията на атрактивните летища по света. Летището е празно и скучно”, коментира Николай Василев.
Той изрази мнение, че „на държавата не ѝ е работа да управлява такива обекти и е най-добре да предостави управлението на световен и модерен оператор”.
Според Василев не може да се говори за евентуално оскъпяване на летищните такси и билетите.
„Летището трябва да събира такси, но това не означава оскъпяване на билетите. Против са тези хора, които традиционно са против всякакви концесии от 25 години. Министерството трябва да концесионира летището по най-професионалния и прозрачен начин. След две години няма да познаем този терминал”, посочи икономистът.
Николай Василев е един от лекторите на тазгодишното Лятно училище на тема „Инвестиции“, организирано от Фондация „Атанас Буров“ и Българска фондова борса-София АД. Училището ще се проведе между 26 август и 2 септември 2016 г., а срокът за записване на студентите, желаещи да участват, изтича на 19 юни.